prof. dr hab. Tadeusz Piotrowski

Zainteresowania badawcze
Opis języka poprzez opis jednostek leksykalnych, przede wszystkim w leksykografii i leksykologii, oraz podstawy technologiczne leksykografii, czyli przetwarzanie języka naturalnego przy pomocy komputerów. Teoria i praktyka leksykografii, wraz z historią, dla języków: angielskiego, polskiego, rosyjskiego, ze szczególnym uwzględnieniem słowników dla uczących się języka obcego i słowników dwujęzycznych. Badania nad leksykologią pod kątem styku język, a rzeczywistość i kultura, co obejmuje m.in. funkcjonowanie jednostek leksykalnych w języku i kulturze, zapożyczenia oraz gramatykalizację “Teoretyczne i praktyczne aspekty przekładoznawstwa”.

Specjalność naukowa:

• nauki filologiczne
  • językoznawstwo angielskie
  • leksykografia
  • leksykologia
  • przekładoznawstwo
  • translatologia

Prowadzone Przedmioty:

• wykład monograficzny (metodologia nauki)
  • seminarium magisterskie
  • tłumaczenie – podstawy teoretyczne
  • tłumaczenie – ćwiczenia na wybranych tekstach specjalistycznych

Uzyskane stopnie i tytuły naukowe:

• 1980 Uniwersytet Wrocławski – magister
  • 1990 Uniwersytet Wrocławski – doktor nauk humanistycznych
  • 1995 Uniwersytet Wrocławski – habilitacja
  • 2007 profesor zwyczajny

Opieka promotorska i naukowa:

• Liczba wypromowanych licencjatów: ok. 220
  • Liczba wypromowanych magistrów: ok. 160
  • Liczba wypromowanych doktorów: 10
  • Liczba recenzji naukowych: 17

Członkostwa w stowarzyszeniach naukowych:

• Polskie Towarzystwo Językoznawcze
  • Dictionary Society of North America

Wyróżnienia i nagrody:
dwukrotna Nagroda Quality rektora Uniwersyteu Opolskiego za jakość nauczania

Informacje dodatkowe:
zainteresowania: kultura i historia Wrocławia i Dolnego Śląska, historia sztuki, muzyka (klasyczna), fotografika (czynnie), turystyka, zwłaszcza rowerowa.
Redaktor serii Studia Anglica Wratislaviensia (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego) (1996-1997).
Redaktor podserii Biblioteczka poligloty. Seria anglojęzyczna (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego; od 1996).
Redaktor naukowy Wielkiego słownika angielsko-polskiego PWN-Oxford (Warszawa 2001), 1995-1996.
Associate Editor, International Journal of Lexicography. (Oxford University Press), 1998-2003.
Redaktor serii słowników Biblioteki Profesjonalisty wydawnictwa Wilga, od 1999.
Publikacje fotografii: Polska niezwykła. Województwo dolnośląskie. Demart, Warszawa 2008. Silesia: the Land of Dying Country Houses. Marcus Binney, Kit Martin and Wojciech Wagner. SAVE Europe’s Heritage. 2009