Erasmus
Wyższej Szkole Filologicznej została przyznana Karta Uczelni Erasmusa (Erasmus University Charter) na lata 2007-2013.
Oznacza to, że w tym okresie, uczelnia jest uprawniona do ubiegania się o europejskie fundusze na konkretne działania przewidziane w programie “Uczenie się przez całe życie”, tj:
- prowadzenie wymiany studentów
- wysyłanie studentów na część studiów do uczelni zagranicznych
- przyjmowanie studentów z zagranicznych uczelni
- wysyłanie studentów na praktyki zagraniczne
- prowadzenie wymiany nauczycieli akademickich
- organizowanie kursów intensywnych prowadzonych przez wykładowców z różnych krajów dla międzynarodowych grup studentów
Udział Wyższej Szkoły Filologicznej w programie „Uczenie się przez całe życie” – ERASMUS pozwoli naszym studentom wyjechać na jeden semestr studiów lub na praktykę za granicę.
Erasmus jest programem współpracy między uczelniami. Jest przeznaczony przede wszystkim dla szkół wyższych, ich studentów i pracowników.
Celem Erasmusa jest podnoszenie jakości kształcenia w krajach uczestniczących w tym programie poprzez rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami oraz wspieranie mobilności studentów i pracowników szkół wyższych.
Przeczytaj również artykuł: Karta studenta Erasmusa
Kraje uczestniczące w programie Erasmus:
- 27 krajów Unii Europejskiej,
- 3 kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandia, Lichtenstein, Norwegia,
- kraj kandydujący: Turcja.
Kto może się ubiegać o stypendium z programu Erasmus – LLP
O stypendium na wyjazd w ramach o wyjazd na stypendium z programu LLP – Erasmus może się ubiegać Kandydat/Kandydatka, który/która:
- jest studentem/studentką Wyższej Szkoły Filologicznej (studia stacjonarne lub niestacjonarne);
- ukończył/-ła pierwszy rok studiów;
- ma obywatelstwo polskie (albo status uchodźcy lub kartę stałego pobytu w RP);
- osiąga dobre wyniki w nauce (średnia ocen z poprzedniego semestru wynosi powyżej 4.0);
- posiada dobrą znajomość języka obcego, w jakim prowadzone będą studia za granicą;
- ma zaliczone w sesji wszelkie wymagane rygory.
Nie mogą ubiegać się o wyjazd kandydaci posiadający niezaliczone przedmioty, warunkowy wpis na kolejny rok studiów lub zalegają z opłatą czesnego.
Nie mogą przystępować do rekrutacji studenci 3 roku, kończący studia licencjackie oraz studenci 2 roku studiów magisterskich!
Wyjazd studentów może nastąpić najwcześniej po ukończeniu 1 roku studiów licencjackich a najpóźniej podczas semestru zimowego 2 roku studiów magisterskich.
Wyjazd studentów w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” – ERASMUS trwa jeden semestr, bez możliwości przedłużenia.
Pamiętaj, że wyjazd z programu LLP – Erasmus jest wyjazdem na studia, a nie na kurs językowy!
Rekrutacja
Rekrutacja na kolejny rok akademicki, zarówno pierwszy jak i drugi semestr odbywa się co roku w lutym (dokładny termin będzie podany w ekstranecie i na stronie internetowej WSF wraz z wykazem zagranicznych uczelni partnerskich).
Rekrutację przeprowadzają:
- Koordynator Programu „Uczenie się przez całe życie” – ERASMUS
- Komisja Rekrutacyjna powoływana przez Rektora WSF.
Rekrutacja odbywa się w dwóch etapach:
Pierwszy etap.
W ramach pierwszego etapu postępowania rekrutacyjnego Kandydat/Kandydatka jest zobowiązany/zobowiązana przedłożyć Koordynatorowi Programu „Uczenie się przez całe życie” – ERASMUS następujące dokumenty:
- formularz zgłoszeniowy
- list rekomendacyjny potwierdzający naukową i organizacyjną aktywność kandydata/kandydatki, sygnowane przez władze Wyższej Szkoły Filologicznej bądź pracowników naukowo-dydaktycznych WSF;
- ramowy program studiów, który kandydat/kandydatka chce zrealizować w wybranej uczelni partnerskiej (30 punktów ECTS);
- pisemną zgodę promotora na wyjazd odpowiednio licencjata lub magistranta na uczelnię zagraniczną w okresie przygotowywania pracy licencjackiej lub magisterskiej (dotyczy studentów ostatnich lat studiów).
Studenci, których dokumenty złożone w pierwszym etapie rekrutacji spełniają wymogi formalne, zostają zakwalifikowani do drugiego etapu rekrutacji.
Drugi etap.
Drugi etap ma formę rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej przez Komisję Rekrutacyjną. Żeby przejść pomyślnie przez drugi etap rekrutacyjny, kandydat/-ka powinien uzyskać minimum 5 punktów w skali od 0 do 10 punktów. Rozmowa kwalifikacyjna jest przeprowadzana w języku, w którym kandydat/-ka będzie realizować program zajęć w uczelni zagranicznej.
Lista studentów zakwalifikowanych na wyjazdy zagraniczne będzie podana do publicznej wiadomości nie później niż trzy dni po zakończeniu drugiego etapu rekrutacji.
Wstępne zakwalifikowanie studenta/-kę na studia przez Wyższą Szkołę Filologiczną nie jest jednoznaczne z przyznaniem wyjazdu. Realizacja studiów uzależniona jest od zgody uczelni partnerskiej (przyjmującej studenta/-kę), zatwierdzenia programu studiów i podpisania stosownych dokumentów.
Od decyzji podjętej przez Komisję Rekrutacyjną przysługuje odwołanie do Rektora Wyższej Szkoły Filologicznej w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników rekrutacji.
Pobyt w uczelni partnerskiej za granicą
Pobyt w uczelni partnerskiej za granicą Pobyt na stypendium z programu LLP – Erasmus trwa 5 miesięcy (jeden semestr).
Okres spędzony za granicą zostanie uznany przez Wyższą Szkołę Filologiczną za integralną część studiów. Jednak warunkiem jest wywiązanie się z Learning Agreement („Porozumienie o programie zajęć”). Learning Agreement jest najważniejszym dokumentem w programie ERASMUS – mobilność studentów. Jest to plan wybranych przez studenta/-kę przedmiotów, które będą realizowane na uczelni zagranicznej. Wyboru zajęć należy dokonywać na podstawie oferty przedmiotów/kursów zamieszczonych na stronie internetowej uczelni przyjmującej. Ułożony przez studenta/-kę program studiów musi zostać oficjalnie zatwierdzony przez Wyższą Szkołę Filologiczną, czyli podpisany przez Rektora WSF.
Każdy student zakwalifikowany do uczestnictwa w Programie „Uczenie się przez całe życie” – ERASMUS ma obowiązek zaliczenia przedmiotów wynikających ze standardów określonych w rozporządzeniu właściwego ministra dla kierunku filologia. Termin zaliczenia upływa wraz z upływem okresu dwóch semestrów od daty zakończenia stypendium.
Prawa i obowiązki studenta biorącego udział w Programie LLP – Erasmus:
- Student/Studentka otrzymuje Porozumienie o programie zajęć (Learning Agreement) pomiędzy Wyższą Szkoła Filologiczną a uczelnią przyjmującą, w którym będą ustalone warunki i program studiów za granicą;
- uczelnia przyjmująca nie pobiera żadnych opłat za studia;
- po zakończeniu okresu studiów w uczelni przyjmującej Student/Studentka otrzyma Wykaz zaliczeń (Transcript of Records), który zawiera uzyskane punkty i oceny (zaliczenia);
- Wyższa Szkoła Filologiczna uzna oceny i punkty uzyskane w uczelni zagranicznej, pod warunkiem, że wybrane przedmioty odpowiadają programowi nauczania na kierunku filologia;
- student/studentka będzie przestrzegać zasad wynikających z umowy podpisanej pomiędzy Wyższą Szkołą Filologiczną a uczelnią partnerską;
- będzie przebywać w uczelni za granicą pełny ustalony okres studiów (również okres egzaminów i zaliczeń) oraz przestrzegać regulaminu uczelni przyjmującej;
- wypełni ankietę z pobytu w uczelni zagranicznej po powrocie do kraju.
Wysokość grantu
Wysokość grantu Grant Erasmusa, ufundowany ze środków UE, ma charakter uzupełniający. Wysokość 1-miesięcznego grantu jest zróżnicowana ze względu na kraj wyjazdu i określana co roku w marcu na kolejny rok akademicki.
Warunkiem wypłacenia grantu jest podpisanie przed wyjazdem kontraktu studenckiego, w którym wymieniony jest przewidywany okres studiów na uczelni zagranicznej.
Wszelkie rozliczenia finansowe dotyczące wypłaconego grantu, (zwrot lub dopłata) w przypadku kiedy okres pobytu na umowie różni się od okresu potwierdzonego na zaświadczeniu z uczelni zagranicznej, będą dokonywane dopiero po zakończeniu semestralnych studiów za granicą na podstawie podpisanego aneksu do kontraktu studenckiego.
Co należy zrobić po powrocie z uczelni partnerskiej?
Po powrocie ze stypendium należy złożyć w Dziale Współpracy z Zagranicą WSF następujące dokumenty:
- potwierdzenie pobytu w Uczelni Zagranicznej Confirmation of Participation in Erasmus Exchange (okres studiów musi się pokrywać z okresem podanym w kontrakcie studenckim)
- wykaz zaliczeń, ocen, Transcript of Records
- wypełnioną ankietę
- Hiszpania: Universidad Miguel Hernandez de Elche, http://www.umh.es
- Rumunia: Universitatea din Bacau, http://www.ub.ro
- Niemcy: Universität Leipzig, http://www.uni-leipzig.de
- Węgry: Károli Gáspár University Budapest, http://www.kre.hu
- Węgry: University of Miskolc, http://www.uni-miskolc.hu
- Austria: Pädagogische Hochschule Wien
- Szwecja: Mittuniversitetet Härnösand, http://www.miun.se
- Norwegia: Sogn and Fjordane University College
- Hiszpania: Universidad de Castilla-La Mancha, Ciudad Real (Spain), http://www.uclm.es
- Universidad Complutense de Madrid http://www.ucm.es
- Bułgaria New Bulgarian University (Sofia) http://www.nbu.bg
- Łotwa: Latvijas Kulturas akademija http://www.lka.edu.lv